هک اینستاگرام (یا هر صفحه‌ی مجازی دیگر) امروزه معضل بزرگی بین کاربران این شبکه مجازی به حساب می‌آید. در عصر حاضر که می‌توان آن را عصر اطلاعات نامید، شبکه‌های اجتماعی بخش عظیمی از زندگی ما انسان‌ها را تشکیل داده و در آن دخیل است. اما بحث ما در این مقاله امنیت اینستاگرام است. متاسفانه عده‌ای هکر به صورت انفرادی و یا گروهی، از اطلاعات کم کاربران که نقطه ضعف آن‌هاست سو‌استفاده می‌کنند؛ و با توجه به پایین بودن امنیت پیج افراد به صفحه و اطلاعات شخصی آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند.

امنیت اینستاگرام چه اهمیتی برای ما دارد؟

با یک نگاه کلی اینگونه درک می‌کنیم که، اکانت‌هایی مثل پیج‌های کسب‌وکار اینستاگرام که میزان بازدید و در‌آمد مناسبی دارند، بیش از هرکسی در معرض هک شدن قرار دارند. این موضوع همچنین درمورد پیج‌های اشخاص معروف نیز صدق می‌کند. اما اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنیم باید متوجه این موضوع شد، در حالی که این پیج‌ها با توجه به دنبال کننده زیادی که دارند، همچنین از امنیت بهتر و مطمئن‌تری برخوردارند.

و دقیقا در همین زمان ریسک هک شدن پیج‌هایی با تعداد دنبال کننده متوسط پدیدار می‌شود. و این یعنی شما فارغ از بزرگ یا کوچک بودن اکانتتان، باید در فکر افزایش امنیت پیجتان باشید.

چگونه امنیت پیج اینستاگرام خود را افزایش دهیم؟

برای این کار چندین راه‌کار مختلف وجود دارد، که در این قسمت آن‌ها را برایتان معرفی می‌کنیم:

1. انتخاب رمز عبور قوی، جهت بالا بردن امنیت اینستاگرام

انتخاب پسورد قوی برای اینستاگرام
انتخاب پسورد قوی برای اینستاگرام

یکی از راه‌های ورود به اکانت شما، پیشبینی پسوورد شما خواهد بود. اولین و مشخص‌ترین راه افزایش امنیت اکانت اینستاگرام، انتخاب پسوورد قوی و طولانی است.شما به یک پسوورد قوی نیاز دارید. در انتخاب پسوورد اینستاگرام نباید از کلمات ساده، مثل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره تلفن خود و حتی ترکیبی از این‌ها استفاده کنید.

به عنوان مثال این پسوورد، یک پسوورد قوی و طولانی است: “{*B/!~7_$%/+a2k”

2. فعال‌سازی تایید دو مرحله‌ای برای افزایش امنیت پیج اینستاگرام

با دو مرحله ای کردن ورود به اینستاگرام واقعا خیال خود را راحت کنید.

تایید هویت دو مرحله ای (Two-Factor-Authentication) به عنوان یک لایه امنیتی مضاعف برای حفاظت از حساب شما عمل می کند. در صورتی که شخص دیگر رمز حساب اینستاگرام شما را متوجه بشود، باز هم نمی تواند وارد پیج شما شود. چرا که نیاز به یک فاکتور دوم برای ورود دارد. فاکتور دوم یک کد منحصر به فرد است که شما توسط پیامک آن را دریافت خواهید کرد. پیج اینستاگرام شما هر وقت توسط یک موبایل دیگر لاگین شود از شما می خواهد که این کد را وارد کنید.

البته این به معنای آن نیست که دیگر به یک پسورد قوی برای حساب خود نیاز ندارید، بنابراین این موضوع را نیز نادیده نگیرید.

3. ثبت ایمیل برای افزایش امنیت در پیج اینستاگرام

یکی از اولین اقداماتی که باید بعد از ساخت اکانت در اینستاگرام انجام دهید، ثبت ایمیل می‌باشد. اگرچه بدون ایمیل هم می‌توانید در اینستاگرام فعالیت کنید، اما داشتن یک ایمیل که به آن دسترسی داشته باشید، در بالا بردن امنیت پیج اینستاگرامی شما نقش مهمی ایفا می‌کند.

در مواقع فراموشی پسورد اینستاگرام، داشتن یک ایمیل معتبر می‌تواند بازگردانی پیج شما را تضمین کند. حتی در مواقع هک شدن پیج نیز داشتن ایمیل، می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.

4. ثبت شماره تلفن همراه در اکانت اینستاگرام

ثبت شماره تلفن همراه در اکانت اینستاگرام
ثبت شماره تلفن همراه در اکانت اینستاگرام

داشتن شماره تلفن در پیج اینستاگرام می‌تواند امنیت پیج شما را بیش از پیش افزایش دهد. در مواقعی که به ایمیل خود دسترسی ندارید و یا ارسال ایمیل از طرف اینستاگرام با مشکل مواجه می‌شود، ارسال پیام بهترین راه برای رفع مشکل پیج می‌باشد. تنظیم شماره تلفن نیز می‌تواند در مواقع فراموشی رمز عبور اکانت کاربرد داشته باشد.

5. اتصال اکانت فیسبوک به اینستاگرام برای افزایش امنیت اینستاگرام

یکی دیگر از مواردی که در بالا بردن امنیت پیج اینستاگرام شما تاثیر دارد، اتصال حساب فیسبوک به اکانت اینستاگرام است. در هنگام فراموشی پسورد و هک شدن اکانت، اتصال اکانت‌های این دو شبکه‌ی اجتماعی کاربرد بسیار مهمی دارد. اگر اکانت فیسبوک خود را به اینستاگرام متصل کنید، خواهید توانست بدون نام کاربری و رمز عبور وارد پیج خود شوید. برای این کار ابتدا باید یک حساب فیسبوک داشته‌باشید، و سپس از طریق بخش Account Center در تنظیمات اینستا، آن را به اکانت اینستاگرام خود لینک کنید. سپس هنگام ورود به اینستا، از گزینه‌ی Login with Facebook استفاده کنید.

نتیجه

قبل از هر موضوعی باید این را فراموش نکنید که، هکر‌ها هر لحظه می‌توانند در پی هک اکانتتان باشند. اما در صورتی که به تمام گفته‌های ما در این مقاله توجه کنید، و به آن‌ها عمل کنید به شما تبریک می‌گویم دیگر لازم نیست نگران امنیت اکانتتان باشید.