اگر می‌توانستید اسم خودتان را خودتان انتخاب کنید چه اسمی انتخاب می‌کردید؟ آیا جواب دادن به این سوال برایتان سخت است؟ انتخاب اسم پیج اینستاگرام، دقیقا به همان سختی است که سوال قبل می‌تواند باشد.

پس راه حل چیست؟ وقتش رسیده است که بدون معطلی بریم سراغ اصل مطلب.

یک اسم خوب و جذاب چه تاثیری میتواند داشته باشد؟

بر اساس تحقیقاتی که در سال 2018 توسط گروهی از دانشمندان انجام شده است؛ نشان می‌دهد که هر یک از کسانی که به اینترنت دسترسی دارند به طور میانگین روزانه 2000 تبلیغ از شرکت های مختلفی میبینند!!!

و همچنین تحقیق دیگری که توسط دانشمندان عصب شناس انجام شده است، نشان می‌دهد که حافظه کوتاه مدت انسان ها تقریبا 20 تا 30 ثانیه می‌تواند اطلاعات را نگهداری کند. در نتیجه این همه اطلاعات یا باید حذف شوند و یا به حافظه بلند مدت منتقل شوند.

سوال اصلی این است که، چه کسی (یا شرکتی) واقعا در حافظه ها باقی می‌ماند؟ پاسخ، خیلی هم دور از انتظار نیست؛ شرکتی یا در حقیقت اسمی می‌تواند در ذهن مخاطبین باقی بماند که واقعاً تاثیر گذار و همچنین خوب بوده باشد!

تاثیر نام کاربری خوب در اینستاگرام | انتخاب اسم پیج اینستاگرام
تاثیر نام کاربری خوب در اینستاگرام

بد نیست یک نقل قولی از یکی از موفق ترین کارآفرین های دنیا بخوانیم که می‌گوید:

شما ممکن است فکر، ایده،طرح، یا محصولی خلاقانه، نو، کاربردی و ارزشمند داشته باشید که بخاطر عدم معرفی مناسب آن با بی توجهی یا کم توجهی مواجه شود. و یا ممکن است با یک ارائه جذاب و موثر بیشتر از آن چیزی که تصور می کردید مورد توجه قرار گیرد.

استیو جابز

با توجه به نکاتی که گفته شد مطمعناً به ارزش واقعی یک اسم تاثیر گذار پی برده اید؛ سوالی که پیش می آید این است که، یک اسم تاثیرگذار چه ویژگی هایی دارد؟

یک اسم جذاب و تاثیرگذار چه ویژگی هایی دارد؟

اگر به اسم اکثر غول های جهان در دنیای تکنولوژی (یا هر چیز دیگری…) نگاه کنید شاید بتوانید به ویژگی های زیر پی ببرید:

 • سریعتر در ذهن مخاطب جای میگیرند.
 • با هویت برند و یا شخص همخوانی دارند.
 • متفاوت هستند.
 • با معنا هستند.
 • اکثراً تلفظ آنها آسان میباشد.

بد نیست برای هر یک از ویژگی های بالا یک مثال بزنیم.

سریعتر در ذهن مخاطب جای میگیرند

نام محصولات شرکت اپل | انتخاب اسم پیج اینستاگرام
نام محصولات شرکت اپل

تابحال به محصولات شرکت اپل توجه کرده اید؟ اکثر آنها به گونه ای عاقلانه و خیلی ساده طراحی شده اند که به راحتی میتوانند در ذهن مخاطب جای خود را بگیرند؛ از جمله آیفون، آی پد ، اپل تی وی و…

یا اگر به سایر برند های جهان همانند نایک ویا اچ پی نگاه کنید باز هم میبینید که در انتخاب اسم برند خودشان چنان دقتی به خرج برده اند که کاربر در به یاد سپاری آنها هیچ مشکلی نداشته باشد.

انگار هر کاری می‌کنند تا ما یک بار دیگر به برند آنها فکر کنیم!!!

با هویت برند و یا شخص همخوانی دارند

همانطور که می‌دانید بزرگترین تفاوت شرکت اپل نسبت به سایر این است که شرکت اپل بیشتر تمرکز خود را بر روی زیبایی در عین سادگی و همچنین کاربر پسند بودن محصولات خود گذاشته است.

اکثر مشتریان اپل به این معتقدند که نام شرکت اپل همیشه برای آنها یادآور کالاهای خودش بوده؛ چرا که سیب یک میوه بسیار زیبا در عین حال ساده می باشد.

یا اگر تا به حال به نام شرکت دیجی کالا دقت کرده باشید می‌توانید رابطه بین نام شرکت و خدمات آن پی ببرید؛ کلمه دیجی کالا همانطور که می‌دانید از دو بخش دیجی + کالا تشکیل شده است که مفهوم آن کالای دیجیتال است.

متفاوت هستند

متفاوت فکر کنید متفاوت باشید! | انتخاب اسم پیج اینستاگرام
متفاوت فکر کنید متفاوت باشید!

همانگونه که اشاره کردیم روزانه چندین هزار برند اقدام به دیده شدن می‌کنند، و از بین آنها تنها کسانی دیده می‌شوند که متفاوت باشند، پس باید به شعار اپل یا همان “Think Different” عمل کنید!

اکثر برند های خوب جهان همیشه یک ویژگی داشتند، آنها همگی در کارشان خوب بوده اند، ولی اگر شما می‌خواهید عضو شرکت های تاثیرگذار جهان باشید(نه فقط خوب) باید متفاوت باشید.

شاید تمامی شرکت های متفاوت جهان تاثیرگذار نیستند ولی تمامی شرکت های تاثیرگذار جهان متفاوت هستند!

با معنا هستند

نمونه ای از اسم های با مفهوم در اینستاگرام | انتخاب اسم پیج اینستاگرام
نمونه ای از اسم های با مفهوم در اینستاگرام
 1. graphhit نام صفحه اینستاگرامی است که در مورد طرح های اینستاگرامی، ایده های خاص خودش را به روش های خاص خودش منتشر میکند. کلمه graphhit از دو کلمه گرافیک (به معنای خود) و هیت به معنای موفق و ضربه قوی است.
 2. همچنین اسم شبکه اجتماعی WhatsApp تقلیدی است از کلمه What’s Up به معنی چه خبر؟!
 3. 6lack که همان کلمه black در انگلیسی است به معنای سیاه است که لقب یکی از رپر های سیاه پوست معروف دنیاست.

اکثراً تلفظ آنها آسان است

اسم هایی که برای برند خود یا برای پیج اینستاگرام خود انتخاب می‌کنید باید توجه داشته باشید که مشتریان یا مخاطبان شما به آیانی بتوانند آنرا تلفظ کنند، به راحتی بتوانند بنویسند و همچنین هنگام پیشنهاد به سایر دوستان به راحتی بتوانند به یاد بیاورند.

اینستاگرام برای انتخاب نام‌ کاربری (username) چه محدودیت هایی دارد؟

محدودیت های انتخاب اسم برای پیج اینستاگرام | انتخاب اسم پیج اینستاگرام
محدودیت های انتخاب اسم پیج اینستاگرام

بخش نام کاربری (username) اینستاگرام دارای محدودیت های خاصی است که باید هنگام انتخاب اسم به آنها توجه داشته باشید.

 1. هنگام انتخاب اسم پیج اینستاگرام فقط میتوانید از حروف کوچک انگلیسی استفاده کنید.
 2. تعداد حرف های نام پیج شما حداکثر تا 30 عدد می‌تواند باشد.
 3. می‌توانید از اعداد هم استفاده کنید.
 4. همچنین از نقطه (.) و خط زیر (_) نیز می‌توانید استفاده کنید.
 5. به جز موارد ذکر شده نمی‌توانید از کاراکتر های دیگری استفاده کنید.

هر نام کاربری فقط یک بار می تواند ثبت شود؛ هنگام انتخاب نام کاربری برای پیج اینستاگرام اگر اسم مد نظر شما قبلا ثبت شده باشد دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید!!!

چگونه برای پیج اینستاگرام خود اسم انتخاب کنیم؟

تا اینجا چند تا اسم خوب را بررسی کردیم و همچنین با ویژگی های اسم های خوب آشنا شدیم و محدودیت های انتخاب اسم در اینستاگرام را مشخص کردیم؛ اکنون نوبت آن است که بریم سراغ انتخاب یک اسم خفن برای پیج اینستاگرام!

تیم مقصد برای شما یک راه حل چهار قدمی گذاشته است که با استفاده از آن می توانید به راحتی برای هر چیزی اسم انتخاب کنید؛ پس بدون معطلی بریم سراغ انتخاب نام کاربری.

مرحله اول | داشتن تعریف ساده

قبل از اینکه سراغ انتخاب اسم بروید باید به این نکته توجه داشته باشید که می‌خواهید برای چه چیزی اسم انتخاب کنید؟

اگر برای پیج شخصی خودتان اسم انتخاب می‌کنید از خودتان صادقانه بپرسید که چه ویژگی های منحصر به فردی دارید؟ و همچنین چه ویژگی های منحصر به فردی می‌خواهید داشته باشید؟

ویا اگر برای کسب و کار اسم انتخاب می‌کنید از خودتان بپرسید که چرا دارید این کار را انجام می‌دهید؟ چه چیزی باعث شده است که دست به انجام چنین کاری بزنید؟

اگر پاسخ دادن به سوالات بالا سخت است از خودتان بپرسید که چه تفاوتی با رقبای خود دارید؟ چه ویژگی های مثبتی دارید و چه چیز هایی را می ‌خواهید واقعا تغییر دهید؟

مرحله دوم | چشم و گوش های خود را باز کنید

چشم و گوش خود را باز نگه دارید! | انتخاب اسم پیج اینستاگرام
چشم و گوش خود را باز نگه دارید!

به برند هایی که در زمینه شما مشغول به فعالیت هستند نگاه کنید، به پیشنهادات افراد گوش کنید و همچنین شروع کنید به نوشتن همه چیز هایی که در این راه به گوش و چشم خودتان رسیده اند.

قرار نیست از همه آنها استفاده کنید فقط ثبت کنید، چون در قدم بعدی به کارمان خواهد آمد.

مرحله سوم | شروع کنید به غربال کردن

حالا نوبت آن است که همه این اسم ها را بررسی کنید و به آنها امتیاز دهید.

برای اسم خودتان چند ویژگی در نظر بگیرید و برای هر ویژگی از یک تا ده یک امتیاز بدهید؛ به تمامی اسم هایی که در مرحله قبل ثبت کردید امتیاز دهید.

برای مثال می‌توانید ویژگی های اسم های خوب که در بالا توضیح دادیم را در نظر بگیرید؛ به هر کدام از اسم ها برای ساده بودن تلفظشان امتیاز دهید برای با معنا بودنشان امتیاز دهید و…

مرحله چهارم | سعی و خطا

انتخاب اسم برای پیج اینستاگرام | انتخاب اسم پیج اینستاگرام
دست به کار شوید!

پس از اینکه به اسم های خود امتیاز دادید شروع کنید به تست کردن.

البته شاید در آینده بخواهید با همین اسم در سایر شبکه های اجتماعی نیز فعالیت کنید یا شاید هم بخواهید برای خودتان با این اسم یک وبسایت بزنید.

اگر بخواهید در تمامی شبکه های اجتماعی همه اسم های خود را یکی یکی تست کنید این فراید خیلی طاقت فرسا خواهد شد.

راه حلی که تیم مقصد ارائه می‌دهد این است که به سایت چِکِر مراجعه کنید؛ سایت چکر در عرض چند دقیقه اسم هایی که وارد می‌کنید را در تمامی شبکه های اجتماعی و همچنین دامنه ها تست کرده و نتیجه را به شما نشان می دهد.

در آخر

انتخاب اسم برای اینستاگرام آخرین قدم برای برنامه ریزی و همچنین اولین قدم برای شروع عمل می باشد.

تیم مقصد امیدوار است همانطور که یک اسم شگفت انگیز برای خودتان و یا کسب و کار اینستاگرام تان انتخاب کردید با همان سرعت بتوانید فعالیت خود را در اینستاگرام با قدرت هرچه بیشتر استارت بزنید و در این راه موفق باشید.