اخیرا در پی اتفاقاتی عده‌ی عظیمی از کاربران اینستاگرام متوجه شده‌اند که میزان بازدید اکانتشان (ویدیوها، عکس‌ها و استوری‌ها)، به طرز چشمگیری کاهش یافته و دلیل آن را نمی‌دانند.

این مسئله بیشترین ضربه را به افرادی می‌زند که تعداد فالوور اکانت شخصی‌شان زیاد است، که از اینستاگرام کسب درآمد نیز می‌کنند، این مشکل همچنین به اکانت‌های تجاری (بیزینس) نیز ضربه‌ی بزرگی به حساب می‌آید.

شادوبن اینستاگرام چیست؟

اساساً، Shadowban اینستاگرام به پلتفرمی اشاره دارد که دسترسی محتوای شما را محدود میکند. شدوبن مسدودکردن و بلاک کردن محتوای کاربرانی است که محتوایی بر خلاف قوانین اینستاگرام منتشر می‌کنند.
نشانگر اصلی شدوبن این است که محتوای هشتگ شده شما در صفحه جست و جو برای کسی به جز دنبال کنندگان شما ظاهر نمی شود. و افرادی که شاید پیج شخصی یا پیج کسب و کارشان را از طریق هشتگ های مربوطه دنبال می‌کنند، نمیتوانند پست های اشتراکی شما را ببینند.

این برای حساب های شخصی و حساب های تجاری که بر روی رشد اینستاگرام خود کار می کنند ناامید کننده است.

تفاوت ریپورت با شادوبن اینستاگرام چیست؟

تفاوت ریپورت با شادوبن اینستاگرام چیست؟
تفاوت ریپورت با شادوبن چیست؟

معنی لغوی کلمه report (ریپورت) ، گزارش هست. زمانی که شما در اینستاگرام شاهد پست، استوری و یا کامنت‌هایی که حاوی محتوای مناسبی (حداقل در نظر شما) نیستند می‌توانید با استفاده از این قابلیت اینستاگرام مشترک مورد نظر را گزارش (ریپورت) کنید.
اما قبل از آن باید متوجه این موضوع باشید، که وقتی یک تصویر، کامنت، ویدیو یا اکانتی را گزارش یا ریپورت می‌کنید، هیچ تضمینی برای حذف آن نیست و ریپورت کردن بیش از حد نیز تاثیری نخواهد داشت.

این موضوع توسط پشتیبانی اینستاگرام بررسی می‌شود و در صورت نقض قوانین اینستاگرام، یا محتواهایی نظیر نقض حقوق حیوانات،یا محتوای نژادپرستانه و… به گزارش ریپورت کنندگان رسیدگی می‌شود.
همچنین امکان پس گرفتن ریپورت هم وجود ندارد.

چرا اینستاگرام الگوریتم شادوبن را ایجاد کرد؟

تا چند مدت پیش، می‌توانستید اکانت‌های فیک زیادی در اینستاگرام مشاهده کنید، هشتگ‌هایی که با تصاویر و کامنت‌های نامناسب پست می‌شدند، همچنین شاید کامنت‌های تبلیغاتی زیادی برای پست‌های خود دریافت می‌کردید یا اکانت‌هایی برای تبلیغات یا فروش محصولات، شما را فالو می‌کردند، ولی در راستای این الگوریتم جدید اینستاگرام، تا حدودی این اتفاق به حداقل خود رسیده است.

اما با این نوع سیاست‌های سخت اینستا، برای خیلی از اکانت‌های واقعی نیز مشکل ایجاد شد. اما اول از همه ما باید بدانیم که برای اثبات واقعیت اکانت خود باید از این نوع فیلترهای اینستاگرام عبور کرد.

مدیر عامل اینستاگرام آدام موسری به دو سوال ما در رابطه با shadowbaning (شادوبانینگ) جواب میدهد :

سوال: شدوبانینگ، چیز درستی نیست. درسته؟
پاسخ: «شدوبانینگ چیز درستی نیست. اگر شخصی شما را در اینستاگرام با استفاده از فید (آخرین پست های شما) دنبال کند و ببیند، عکس‌ها و ویدیوهای شما می‌توانند در فید او نشان داده شوند. حضور در اکسپلور (Explore) برای کسی تضمین شده نیست. گاهی اوقات خوش شانس می شوید، گاهی اوقات نه.»


سوال: چرا پست خود را زیر هشتگ نمی بینم؟
پاسخ: “بعضی از مردم این را نمی دانند، اما ما در واقع هر پست را با هشتگ زیر آن نشان نمی دهیم. ما سعی می‌کنیم به مردم مواردی را نشان دهیم که ممکن است بیشتر به آن‌ها علاقه داشته باشند. این برای اینکه سعی کنیم صفحات هشتگ را جذاب نگه داریم و همچنین از اسپم و سوء استفاده جلوگیری کنیم، مفید است.
آدام موسری

چگونه بفهمیم که شادوبن شده ایم یا نه؟

هیچ راه مطمئنی برای دانستن اینکه shadowban شده اید یا نه وجود ندارد، اما در اینجا چند آزمایش برای اجرا وجود دارد، که شاید برایتان خوب باشد:

1. پست های خود را تست کنید

یک پست جدید با هشتگ بسیار محبوب در اینستاگرامتان به اشتراک بگذارید. از چند نفری که شما را فالو نکرده‌اند بخواهید محتوای زیر آن هشتگ را تست کنند تا ببینند پست شما نمایش داده می شود یا خیر. اگر اینطور نیست، ممکن است بخواهید کمی عمیق تر نگاه کنید.

2. هشتگ های خود را بررسی کنید


یکی از مواردی که اینستاگرام تأیید کرده است این است که هشتگ های بحث برانگیز خاصی وجود دارد که آنها را پنهان کرده اند. اگر پیامی در زیر آن هشتگ می بینید که مخفی شده است، ممکن است از یکی از این هشتگ های انتخاب شده استفاده کرده باشید.

3. آمار بازدید (view) اینستاگرام خود را مرور کنید


اگر به طور ناگهانی شاهد افت شدیدی در تعامل بین فالوورهای خود هستید، احتمال زیادی وجود دارد که شادوبن شده باشید.

چگونه از شادوبن اینستاگرام خارج شویم؟

چگونه از شادوبن اینستاگرام خارج شویم؟
چگونه از شادوبن اینستاگرام خارج شویم؟

اینستاگرام در این مورد دستورالعمل دقیقی را به ما نشان نمی‌دهد، که چگونه اکانت خود را از شادوبن خارج کنیم. اما ما در این مرحله، می‌توانیم بر اساس آزمون صحیح و خطا پیش برویم.

1. حساب کاربریتان را از حالت تجاری (بیزینس) به شخصی (پرسونال) تغییر دهید.

این یک راه‌حل قطعی نیست. اما بعضی از اینستاگرامرها گزارش داده‌اند که با تغییر به اکانت شخصی (پرسونال)، مشکل آنها حل شده است.

2. مدت کوتاهی فعالیت نداشته باشید و پست نگذارید.

برخی کاربران مدعی شده‌اند که با عدم فعالیت به مدت ۲-۳ روز ، اکانت آن‌ها از حالت shadowban خارج شده است. اگر تصمیم دارید این کار را بکنید بهتر است این مدت هیچ گونه فعالیتی اعم از کامنت گذاشتن، پست گذاشتن و حتی لاگین شدن نداشته باشید, بعد از ۲-۳ روز استراحت و عدم فعالیت می‌توانید تعاملات خود را مثل قبل دوباره شروع کنید. اما با احتیاط، زیرا همچنین اینستاگرام نظاره‌گر اکانت شما خواهدبود.

3. استفاده نکردن از سیستم ها و نرم‌افزار هایی که قوانین این

اگر تا به حال از نرم‌افزارهای ,لایک, کامنت و … خودکار استفاده کرده‌اید، رمز (پسوورد) خود را تغییر دهید و دسترسی این اپلیکیشن‌ها را قطع کنید و اگر دارای API متصل شده هستند از طریق نسخه وب اینستاگرام آنها را حذف کنید. همچنین از نرم‌افزارهایی که باعث تغییر IP می‌شوند مثل فیلترشکن ها اجتناب کنید. تغییر زیاد لوکیشن از نظر اینستاگرام مشکوک است و باعث ایجاد مشکل شادوبن (shadowban) خواهد شد.

نتیجه

و در آخر باید متوجه این موضوع باشید که محدودیت‌های اینستاگرام صرفا جهت پاک‌سازی محیط اینستاگرام از دست اشخاص و گروه‌هایی هست، که در راستای تبلیغات نادرست برای کسب و کار خود از طریق ربات‌ها و سیستم‌های خودکار دست به نقض قوانین اینستاگرام می‌زنند، این موضوع دقیقا در مورد هشتگ‌های نامربوط،نامناسب و یا حتی غیراخلاقی نیز صدق می‌کند.

به غیر از این، اینستاگرام محدودیت ها و شرایط خود را با گذشت زمان آپدیت (به‌روزرسانی) می‌کند تا از تقلب افرادی که از این اتفاق به هر نحوی سواستفاده می‌کنند جلوگیری کند. اگر می‌خواهید، از دست این نوع محدودیت‌های اینستاگرام در امان بمانید باید با دقت، اکانت خود را اداره کنید و از استفاده از سیستم‌ها و نرم افزارهایی که در بالا گفته شد خودداری کنید، تا اینستاگرام به واقعی بودن اکانتتان پی ببرد.

منبع: tailwind